| Part Number | SMBJ51AHE3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 310320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ51AHE3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ51AHE3 52 |
|---|---|
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 51 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Supplier Package | SMB |
| ESD Protection | No |
| Configuration | Single |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 7.3 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Test Current | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 82.4 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ51AHE3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for 1SMB33CAT3G-XYZ.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54AHE3 9AT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12AHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 400W 2-Pin DO-213AB T R Download PDF datasheet for TGL41-16A-E3 96.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 45V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ45CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 34.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KA T R Download PDF datasheet for 1.5KA43HE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400CA-E3 54.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ58CA-13-F.pdf |